Γεωγραφικά συστήματα πληροφοριών

Επιλέξτε τη γλώσσα σας

Παρακολουθείτε την νέα ιστοσελίδα του Εργαστηρίου Γεωγραφικών Συστημάτων Πληροφοριών και Τηλεπισκόπησης
 Εξάμηνο διδασκαλίας  Τρίτο (3o)
 Κατηγορία μαθήματος  Υποχρεωτικό Εοιλογής
 Κωδικός μαθήματος  GEOL_024
 Ηλεκτρονική σελίδα μαθήματος https://eclass.upatras.gr/courses/GEO307/
 Μαθησιακά αποτελέσματα

Το μάθημα αποσκοπεί στην εξοικείωση των φοιτητών με τα γεω-χωρικά δεδομένα και στην εισαγωγή των φοιτητών στις τεχνολογίες των Γεωγραφικών Συστημάτων Πληροφοριών και της Τηλεπισκόπησης. Με την ολοκλήρωση του μαθήματος ο φοιτητής / τρια μπορεί:

1. Να διαχωρίζει τις έννοιες της αναλογικής και της ψηφιακής εικόνας και να υπολογίζει τα στατιστικά της ψηφιακής εικόνας.
  2. Να διαχωρίζει τα γεωγραφικά δεδομένα σε διανυσματικά και δεδομένα καννάβου, και τις πληροφορίες σε χωρικές και μη.
  3. Να εισάγει, αποθηκεύει, ομογενοποιεί, διαχειρίζεται και επεξεργάζεται γεωγραφικά και γεωλογικά δεδομένα σε ενιαίες βάσεις γεωχωρικών δεδομένων.
  4. Να δημιουργεί και να επεξεργάζεται ψηφιακές βάσεις δεδομένων
  5. Να αναγνωρίζει τις πλέον διαδεδομένες δορυφορικές εικόνες και να τις εισάγει σε περιβάλλον ΓΣΠ.
  6. Να χρησιμοποιεί γεωγραφικά και γεωλογικά δεδομένα σε περιβάλλον Γεωγραφικών Συστημάτων Πληροφοριών για την παραγωγή χαρτών.

Επιπλέον, στο τέλος του εξαμήνου ο φοιτητής έχει περαιτέρω αναπτύξει τις ακόλουθες δεξιότητες:

1. Ικανότητα να επιδεικνύει γνώση και κατανόηση των βασικών εννοιών, που σχετίζονται με την Τηλεπισκόπηση και τα ΓΣΠ.
  2. Να βελτιώνει την ποιότητα των εικόνων, να δημιουργεί έγχρωμα σύνθετα και να προβαίνει στην ερμηνεία τους.
  3. Να προβαίνει σε γεωμετρική διόρθωση δορυφορικών εικόνων και γεωναφορά χαρτών και να ψηφιοποιεί δεδομένα από αυτά.
  4. Να δημιουργεί ΨΜΕ από ψηφιοποίηση ισοϋψών και να παράγει τοπογραφικές και υψομετρικές τομές.
  5. Να παράγει χάρτες με συνδυασμένη χρήση δεδομένων τηλεπισκόπησης και ΓΣΠ
 Γενικές ικανότητες
  • Αναζήτηση, ανάλυση και σύνθεση δεδομένων και πληροφοριών, με τη χρήση και των απαραίτητων τεχνολογιών
  • Λήψη αποφάσεων
  • Αυτόνομη εργασία
  • Εργασία σε διεθνές περιβάλλον
  • Εργασία σε διεπιστημονικό περιβάλλον
  • Σχεδιασμός και διαχείριση έργων
  • Σεβασμός στο φυσικό περιβάλλον
 Περιεχόμενο μαθήματος

Το μάθημα είναι οργανωμένο σε τέσσερις κύκλους διδασκαλίας, όπως περιγράφονται στη συνέχεια.
Κύκλος Α:

• Διανυσματικά δεδομένα και δεδομένα καννάβου, Χωρικά και μη δεδομένα,
  • Αναλογική και ψηφιακή εικόνα, ιστογράμματα και στατιστικές παράμετροι εικόνας (παράμετροι κατανομής)
  • Δορυφόροι και Δέκτες τηλεπισκόπησης, ηλεκτρομαγνητικό φάσμα.
  • Αλληλεπίδραση της Ηλεκτρομαγνητικής (ΗΜ) ακτινοβολίας με την ύλη, αλληλεπίδραση ΗΜ ακτινοβολίας με την ατμόσφαιρα

Κύκλος Β:

• Χωρική Ανάλυση
  • Χωρική παρεμβολή
  • Ψηφιοποίηση και διόρθωση ισοϋψών, δημιουργία Ψηφιακού Μοντέλου Αναγλύφου, θεωρία επίδρασης του τοπογραφικού αναγλύφου, δημιουργία ορθοεικόνων.

Κύκλος Γ:

• Διαχείριση Γεωχωρικών δεδομένων, επεξεργασία και ομογενοποίηση δεδομένων,
  • Συνδυαστική χρήση και επεξεργασία δεδομένων
  • Δημιουργία γεωχωρικών βάσεων δεδομένων

Κύκλος Δ:

• ΓΣΠ και διαδικτυακές πλατφόρμες-εφαρμογές
  • Δημιουργία χαρτών
  • Χαρτογράφηση με συνδυασμένη χρήση δορυφορικών δεδομένων και Γεωγραφικών Συστημάτων Πληροφοριών

Ταχυδρομική Διεύθυνση
 Πανεπιστήμιο Πατρών, Τμήμα Γεωλογίας, Εργαστήριο Γεωγραφικών Συστημάτων Πληροροφορικής & Τηλεπισκόπησης, 26 504   Πανεπιστημιούπολη, Ρίο, Πάτρα Πληροφορίες knikolakop_at_upatras.gr